Czy rolnik na kwarantannie może się w traktorze przemieszczać przez drogę publiczną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Prawo do zachowku ważne tylko pięć latZmarł mój ojciec, który całość majątku rodzinnego zapisał w formie testamentu swojej konkubinie. Czy przysługuje mi oraz mojemu rodzeństwu zachowek oraz w jakiej wysokości? Takie pytanie spłynęło od młodego mieszkańca wsi do redakcji Agrarlex.

Czy rolnik na kwarantannie może się w traktorze przemieszczać przez drogę publiczną?

14.01.2021autor: Wojciech Lignowski

Rolnicy nie dostali wciąż jasnej odpowiedzi od rządu RP, czy będąc na kwarantannie, mogą wykonywać prace polowe. Wszak rolnik siedząc w kabinie maszyny i do tego na polu – z nikim obcym się nie styka. A robota – nie poczeka. Agrarlex dotarł do ciekawych dokumentów.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy rolnik na kwarantannie może wykonywać prace polowe?
  • Co o tym mówi bieżące rozporządzenie Rady Ministrów?
  • Dokąd zwrócić się po interpretację?
Obowiązujące od 2 grudnia 2020 r. rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje tylko dwa wyjątki od zakazu opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji odbywanej w warunkach domowych. W istocie przepisy mówią o zawieszeniu tego zakazu jedynie wówczas, gdy trzeba:
  • przeprowadzić przez lekarza badania fizykalnego z pacjentem podejrzanym
o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub
  • udać się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej
w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Oczywiście, zakaz opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji nie obowiązuje również w czasie powrotu do miejsca ich odbywania (par. 4).
Innych wyjątków od tej reguły przepisy rozporządzenia nie przewidują. W szczególności nie znajdziemy tam przepisu, który pozwalałby na stwierdzenie, że rolnik na kwarantannie może przemieszczać się ciągnikiem lub innym „zamkniętym” pojazdem po drogach publicznych i to nawet w celu dojazdu do swoich pól, czy zabudowań.

Pytać swój Sanepid

r e k l a m a
Jedyną „furtkę” od tej reguły odnajdziemy w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, gdzie zawarto ogólne przepisy dotyczące kwarantanny. Tamże przewidziano, że jedynie organ inspekcji sanitarnej (właściwy miejscowo państwowy powiatowy inspektor sanitarny) może postanowić o odstępstwie od zasady zakazu opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych. 
Tutaj rodzi się kolejny problem w obliczu obecnej praktyki niewydawania decyzji w tym zakresie. Obecnie przepisy przewidują, że informację o objęciu kwarantanną wprowadza się do systemu teleinformatycznego, samego zainteresowanego zaś zawiadamia się ustnie (telefonicznie) lub za pomocą urządzeń teleinformatycznych. 
Oznacza to, że należałoby wystąpić do Sanepidu o wydanie postanowienia, w którym dopuści możliwość poruszania się po drogach publicznych przez rolnika w trakcie kwarantanny. Uzyskanie takiego dokumentu z pewnością pozwoliłoby na uniknięcie kłopotów w razie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Funkcjonariusze i członkowie wszystkich tych formacji dysponują prawem kontroli realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji.

Pytanie, czy w obliczu powszechnie znanego faktu ogromu pracy, z którym mierzą się obecnie pracownicy Sanepidu, nasz wniosek w ogóle zostanie rozpatrzony zanim upłynie nasza kwarantanna lub izolacja domowa?

Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza

Stan prawny na dzień 2 grudnia 2020 r.
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
  • Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku
z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2132) 
  • Ustawa z 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 z późn. zm.)
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik broniąc gospodarstwa zabił wilka gołymi rękami! [FILM]

W jednym z gospodarstw w Rosji rozegrały się dramatyczne sceny. Wilk najpierw rozszarpał dwa psy i zaatakował konia, a później rzucił się na rolnika. Ten postanowił z nim walczyć i gołymi rękoma zabił bestię.

czytaj więcej
Przepisy prawne

Zmiany w Prawie budowlanym. Sąsiad nie zablokuje decyzji o pozwoleniu na budowę

Rolnicy zamierzający rozbudować obiekty inwentarskie na swych terenach bardzo często skarżyli się na nieprzychylność sąsiadów. Zwłaszcza nowych, którzy z miasta przeprowadzali się na wieś. Agrarlex informuje, jakie zmiany wprowadza nowelizacja Prawa budowlanego. 

czytaj więcej
Covid

Masz powyżej 80 lat? Zarejestruj się na termin szczepienia przeciw COVID-19 już 15 stycznia!

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a