Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy

18.02.2021autor: Mikołaj Pomin

Agrarlex ostrzega: umowy firm budujących elektrownie wiatrowe czy słoneczne na gruntach rolnych są z reguły bardzo dobrze przygotowane. Pilnują interesów inwestora, nie rolnika.

Z artykułu dowiesz się

 • Na co zwracać uwagę w umowie dzierżawy gruntów pod wiatrak lub fotowoltaikę (PV)?
 • Czy można wprowadzać własne zapisy do umowy dzierżawy?
 • Co trzeba przeanalizować w przedstawionej rolnikowi umowie?
Umowy dzierżawy nieruchomości rolnych zawierane w celu prowadzenia działalności rolniczej nie są skomplikowane. Zazwyczaj zatem strony nie korzystają z fachowej pomocy adwokata. Zwracają się o poradę prawną dopiero w razie sporu dotyczącego wykonywania umowy. 

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z umowami dzierżawy nieruchomości w celu wybudowania na nich elektrownie wiatrowych czy słonecznych (PV). Dzierżawcą jest w takim przypadku przedsiębiorca, a nie inny rolnik. Inwestycje, o których mowa wymagają znacznych nakładów i mają służyć wiele lat, stąd zawierane są na wiele, nawet kilkadziesiąt lat. 

Skomplikowane i długie umowy PV

By chronić zainwestowane pieniądze, dzierżawcy starają się zabezpieczyć na wszelkie możliwe sposoby. Z tego powodu wynika duży stopień skomplikowania umów dzierżawy nieruchomości przeznaczonych pod elektrownie wiatrowe czy elektrownie fotowoltaiczne.

Umowy zawierają szereg klauzul, w tym takie, które pozwalają inwestorowi (dzierżawcy) je rozwiązać i to w całym okresie obowiązywania umowy. 

Skoro taka umowa ma wiązać na wiele lat, zawarcie niekorzystnej umowy rzutować może na całą przyszłość gospodarstwa. Przed podpisaniem dzierżawy rozsądnie jest poradzić się prawnika specjalizującego się w tego typu umowach i zlecić mu przejrzenie i naniesienie poprawek, by ustrzec się błędów.
Oczywiście, jeżeli czujemy się na siłach, by samodzielnie ocenić i negocjować umowę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

Wiatraki, panele PV? Na co uważać w umowie?

r e k l a m a
Ilość możliwych zapisów w omawianych umowach jest w zasadzie nieograniczona. Skupmy się  zatem na najważniejszych jej elementach. Trzeba:
 • najprecyzyjniej określić przedmiot umowy;
 • wymienić wszystkie działki zajęte pod instalację;
 • wymienić stosowne numery ksiąg wieczystych;
 • zaznaczyć instalacje na mapie załączonej do umowy;
 • wysokość czynszu dzierżawnego oraz terminy i warunki płatności. Dzierżawca zwykle proponuje, by zasadniczy czynsz płatny był od chwili rozpoczęcia budowy elektrowni. Do tego czasu bowiem uzyskuje wymagane pozwolenia, w tym pozwolenia na budowę – brzmi to sensownie;
 • wprowadzić zapis, że do rozpoczęcia budowy rolnik może korzystać z ziemi w dotychczasowy sposób, w tym uprawiać ją i otrzymywać dopłaty;
 • koniecznie zwróć uwagę należy na możliwości rozwiązania umowy w różnych przypadkach, np. w razie nieuzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Tutaj inwestor (dzierżawca) będzie zapewne proponował dodatkowe zapisy, jak możliwość rozwiązania umowy w razie nieopłacalności inwestycji, w razie utraty pozwoleń itp. Oczywiście, rolnik-wydzierżawiający nie musi się godzić na wszystkie propozycje dzierżawcy;
 • sprawdzić obowiązki związane z podatkami – na kim ciążą poszczególne podatki, konsekwencje związane z ich nieuregulowaniem itp.; 
 • uwzględnić obowiązek przez dzierżawcę usunięcia instalacji na własny koszt po zakończeniu umowy i przywróceniu gruntu do stosownej kultury. W interesie rolnika jest to, by po zakończeniu umowy na gruncie zostało jak najmniej pozostałości po elektrowni: fundamentów, infrastruktury. Może to być jednak kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku solidnych fundamentów wiatrakowych.

Obowiązki wydzierżawiającego

Jest ich kilka, w tym:
 • udostępnienie dojazdu do przedmiotu dzierżawy;
 • zakaz budowy obiektów budowlanych w pobliżu elektrowni czy sadzenia drzew.
Ostrzegamy: umowy proponowane przez inwestorów są z reguły bardzo dobrze przygotowane pod kątem zabezpieczenia  ich interesów. Dlatego rolnik-wydzierżawiający, jeżeli chce dobrze zabezpieczyć się na przyszłość powinien bardzo wnikliwie przeczytać umowę, a jakiekolwiek wątpliwości jednak wyjaśnić z prawnikiem.

I niczego nie podpisywać „w ciemno” nawet wtedy, gdy warunki finansowe wydają się szczególnie korzystne, a inwestor nalega na złożenie podpisu. 

Adw. Mikołaj Pomin

O fotowoltaice czytaj także tutaj.

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor Mikołaj Pomin

Mikołaj Pomin

Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika

Fotowoltaika w rolnictwie - oglądaj webinarium na żywo!

Punktualnie o 10:00 rozpoczęliśmy webinarium poświęcone fotowoltaice w rolnictwie. W panelu prawnym będziemy rozmawiać o tym, jak powinna być prawidłowo skonstruowana umowa dzierżawy dla instalacji PV. Seminarium organizujemy wspólnie z redakcjami top agrar Polska i Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej
Fotowoltaika

Umowa pod fotowoltaikę na gruncie

Czy rolnik ma prawo żądać wprowadzenia zmian do umowy o dzierżawę gruntów pod farmę fotowoltaiczną i wziąć taką umowę przed podpisaniem do konsultacji prawnej? Agarlex podaje pytanie  rolnika spod Koźmina Wielkopolskiego.

czytaj więcej
Fotowoltaika

Podział działki rolnej pod fotowoltaikę

Chciałbym wydzielić ze swojej nieruchomości rolnej mniejszą działkę o powierzchni około 2 ha, żeby wydzierżawić ją pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jak mam to zrobić? Czy potrzebuję do tego decyzji wójta? Kolega, który dzielił swoje grunty na działki budowlane, musiał taką decyzję uzyskać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.