Gospodarstwo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Gospodarstwo

Rolniku, gdzie możesz uzyskać certyfikat do integrowanej produkcji roślin?

Producenci, którzy zainteresowani są integrowaną uprawą roślin oraz uzyskaniem certyfikatu IP umożliwiającego ten typ produkcji mają obowiązek rok rocznie dokonywać zgłoszenia w odpowiednim podmiocie certyfikującym. Gdzie można tego dokonać?

czytaj więcej

Rzepak jary – lista odmian jarych na 2021

Forma jara rzepaku udaje się na dobrych glebach i w tych rejonach, gdzie roczna suma opadów jest relatywnie wysoka. M.in. z tego powodu nie w całym kraju, a tylko w trzech województwach (kujawsko-pomorskie, podkarpackie i zachodnio-pomorskie) tworzone są Listy Odmian Zalecanych rzepaku jarego.

czytaj więcej

CIECH z nową technologią formulacji glifosatu

BGT („Better Glyphosate Technology”) to innowacyjna, chroniona patentem technologia, którą opracował CIECH Sarzyna. Dzięki technologii BGT, choć dawka glifosatu będzie o połowę mniejsza, to nie ucierpi na tym skuteczność produktów. Na czym to polega?

czytaj więcej

Jakie dawki azotu na łąki trzykośne, a jakie na pastwiska?

Przy zakładanych wysokich plonach suchej masy z użytków zielonych roczna dawka azotu na glebach mineralnych średnich na łąki trzykośne powinna wynosić ok. 180 kg N/ha, a na pastwiskach ok. 200 kg N/ha. Na glebach organicznych, na silnie mineralizujących się glebach torfowo-murszowych średnio zmurszałych, roczne nawożenie azotowe łąk trzykośnych powinno wynosić ok. 60 kg N/ha, a pastwisk ok. 100 kg N/ha.

czytaj więcej

Jak monitorować i zwalczać brukwiaczka w rzepaku?

Często już w połowie lutego plantatorzy rzepaku wystawiali żółte naczynia i monitorowali naloty pierwszych szkodników rzepaku. W tym roku mamy prawdziwą, śnieżną zimę. Wiosna jednak zbliża się i trzeba być przygotowanym na atak chowaczy, a pierwszym pojawiąjącym się w rzepaku jest brukwiaczek.

czytaj więcej

Jak zwalczać w zbożach chwasty odporne na herbicydy?

Miotła zbożowa, chaber bławatek, wyczyniec polny oraz mak polny to bardzo popularne chwasty w zbożach, które stają się coraz bardziej odporne na środki ochrony roślin. Jak można z nimi walczyć?

czytaj więcej
r e k l a m a

Biosensory badające cukier w roślinach pomogą rolnikom uzyskać wyższe plony

Nauka i rolnictwo idą w parze. Szwedzi z Uniwersytetu Linköping opracowali bioczujniki, które umożliwiają monitorowanie poziomu cukru w czasie rzeczywistym w głębi tkanek roślinnych.

czytaj więcej

Nowe strategie ochrony roślin – zalecenia Instytutu Ochrony Roślin

W dniach 10–12 lutego 2021 r. w Poznaniu odbyła się Konferencja Ochrony Roślin – 61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Tegoroczna Sesja była poświęcona przede wszystkim praktycznym aspektom wdrożenia strategii unijnych: "Strategii na rzecz bioróżnorodności" oraz "Od pola do stołu" i te wydarzenie można było śledzić online.

czytaj więcej

Jak rolnik może sam przeprowadzić test przezimowania rzepaku i zbóż ozimych?

Według prognoz pogodowych ostatni tej zimy silniejszy spadek temperatur, lokalnie do minus 20ºC, zapowiadano na noc z 18 na 19 lutego br. Wydaje się, że odmianom rzepaku ozimego i zbóż ozimych z przyzwoitą zimotrwałością tegoroczna zima nie powinna zaszkodzić, bo rośliny izolowała gruba warstwa śniegu.

czytaj więcej

SGGW dostała dotacje na lepsze zagospodarowanie mini kiwi

SGGW i jej partnerzy otrzymali dotacje na lepsze zagospodarowanie owoców mini kiwi po ich zbiorze. Ma ono obejmować odpowiednie przechowanie oraz sortowanie owoców w sposób automatyczny. W ramach projektu naukowego chcą popularyzować uprawę mini kiwi w Polsce. Jakimi właściwościami charakteryzuje się aktinidia? Dlaczego warto poznać te owoce?

czytaj więcej

Amela – nowa odmiana świdośliwy z Polski

W Instytucie Ogrodnictwa wyhodowano nową odmianę świdośliwy olcholistnej o nazwie Amela. Czym się charakteryzuje?

czytaj więcej
Gospodarstwo

Kontraktacja jest wtedy, gdy wytwarzasz

Kontrakt niejedno ma imię. Rolnicy niestety nie analizują umów, które podpisują. W rzeczywistości tylko niewielka część z nich zawiera umowy kontraktacji, większość podpisuje umowy sprzedaży, a to nie to samo. W Agrarlex ostrzegamy, by być świadomym tego, co podpisujesz jako rolnik.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.