KRUS, ZUS - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Spadek dla małoletniego: od kiedy dziecko może zarządzać majątkiem?Nasza 16-letnia córka w testamencie po dziadku otrzymała mieszkanie w centrum Poznania. Po wspólnych rozmowach, postanowiliśmy sprzedać mieszkanie i kupić dom na wsi. Mamy pytanie do redakcji Agrarlex: czy możemy zatem dokonać sprzedaży mieszkania, a następnie kupna domu? 

KRUS, ZUS

Zasiłek opiekuńczy z KRUS wydłużony do końca stycznia

Rolnicy, którzy nie mogli posłać dzieci do przedszkola czy szkoły ze względu na epidemię koronawirusa, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z KRUS co najmniej do 31 stycznia. Kto może otrzymać te pieniądze?

czytaj więcej
KRUS

KRUS: zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe w 2021 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego podała zasady dotyczące pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

czytaj więcej
Emerytura rolnika

Pełna wysokość emerytury rolniczej: komu możesz wydzierżawić gospodarstwo?

Czy ubezpieczony w KRUS ma prawo do rolniczej emerytury lub renty w pełnej wysokości, nawet jeżeli swoje gospodarstwo wydzierżawi dziecku? Oto porada Agrarlex. 

czytaj więcej

Jakie są stawki KRUS za I kwartał 2021 roku?

Do 1 lutego rolnicy muszą uregulować składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2021 r. Jakie są stawki na KRUS w nowym  2021 roku?

czytaj więcej

Zasiłek opiekuńczy na dzieci rolnika wydłużony do 17 stycznia 2021

Rolnicy, który ze względu na obostrzenia wywołane przez epidemię koronawirusa, nie mogą posłać dzieci do szkoły, przedszkola, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z KRUS. Jaka jest kwota zasiłku i kto może go otrzymać?

czytaj więcej

KRUS wypełni PIT za rolnika-emeryta

Jak co roku KRUS rozliczy podatek dochodowy za 2020 rok za emeryta, rencistę czy osobę uprawniona do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jeśli jednak nie chcemy, aby Kasa wypełniała za nas PIT, należy złożyć wniosek do 31 grudnia.

czytaj więcej
r e k l a m a
Rehabilitacja

Ulga rehabilitacyjna w podatku

Mamy na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Od ubiegłego roku jesteśmy z mężem na emeryturze rolniczej. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Co możemy odliczyć?

czytaj więcej
KRUS

Uregulowanie zaległych składek KRUS

KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.

czytaj więcej
KRUS

Rolnik, spółka i KRUS

Czy będąc ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego można założyć spółdzielnię rolniczą? Odpowiedź może zaskakiwać.

czytaj więcej
KRUS

Płacę razem KRUS i ZUS

Siostra jest ubezpieczona w moim gospodarstwie jako domownik. Chciałaby dodatkowo rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy będzie mogła opłacać składki do ZUS i KRUS? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej
KRUS

Działalność gospodarcza i KRUS ?

Jakie warunki należy spełnić, żeby podlegać ubezpieczeniu w KRUS i jednocześnie prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a