Plan strategiczny WPR: Ardanowski nie odpuszcza
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Plan strategiczny WPR: Ardanowski nie odpuszcza

24.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Pracujesz na roli i żyjesz z niej? Czekamy na Twój głos. Prześlij uwagi do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Polski! Link znajdziesz na Agrarlex.

W dniu 19.01. 2021 r. odbyło się spotkanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, która omówiła projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady uważa ten projekt za najważniejszy dokument dotyczący polskiego rolnictwa na najbliższe lata.

Każdy kraj UE będzie przedstawiał swój Plan Strategiczny

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich została powołana przez prezydenta RP w grudniu 2020 r. Jej spotkania mają odbywać się co miesiąc. W swych działaniach konsultacyjno-doradczych ma m.in. wspierać rolnictwo i obszary wiejskie  oraz organizować tematyczne okrągłe stoły, etc.

Konsultacje rady ws. projektu Planu Strategicznego, które odbyły się 19.01 br. będą kontynuowane na innych posiedzeniach Rady, m.in. przed wysłaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do Brukseli.

Zgodnie z wytycznymi UE, każdy kraj należący do wspólnoty europejskiej musi przedstawić własny plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.  Jego finansowanie ma się odbywać w ramach środków z kilku obszarów, a mianowicie z pieniędzy Wspólnej Polityki Rolnej i z innych polityk UE oraz środków krajowych.

Trwają konsultacje społeczne nad dokumentem

Obecnie odbywają się konsultacje społeczne nad dokumentem, który został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na minionym spotkaniu gremium zastanawiało się, czy cele i zasady ogólne projektu Planu Strategicznego są zgodne z potencjałem polskiego rolnictwa, a także jak te cele realizować.

Ardanowski podkreśla, że dopóki trwają konsultacje nad tym dokumentem, każda organizacja rolnicza powinna się w jego sprawie wypowiedzieć i zgłosić ewentualne poprawki, póki jest to możliwe. Czas mija w połowie lutego!

Po zatwierdzeniu Planu możliwości korekty będą niewielkie w czasie 7 lat jego realizacji. Dobre uszczegółowienie propozycji ma zapewnić odpowiednie wsparcie dla rolnictwa i obszarów wiejskich na poziomie unijnym i krajowym.

Jeśli chcesz przedstawić swe uwagi w zakresie Planu, kliknij tutaj.

Natalia Marciniak-Musiał, opr. pł


autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

Były redaktor naczelny Agrarlex. Ekonomista. Wcześniej pełnił funkcje red. naczelnego w Profi Technika oraz w Tygodniku Rolniczym (obecnie Tygodnik Poradnik Rolniczy), był też z-cą red. nacz. top agrar Polska.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa WPR - więcej wymagań i mniej pieniędzy dla rolników

Wielkopolska Izba Rolnicza bardzo poważnie podeszła do kwestii opiniowania projektu Planu Strategicznego dla Polski, według którego będzie realizować Wspólną Politykę Rolną od 2023 roku. Jak mówił podczas Wielkopolskiego Forum Rolniczego dla powiatów kępińskiego, ostrowskiego oraz ostrzeszowskiego dr Andrzej Przepióra, największym zagrożeniem dla rolników jest niewystarczająca pula pieniędzy przewidziana na realizację uwzględnionych w projekcie działań.

czytaj więcej
PROW i prawo

Dotacje ARiMR: na nawadnianie i rozwój usług rolniczych

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020. W ARiMR można już ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.