Kto szacuje szkody łowieckie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Kto szacuje szkody łowieckie?

23.01.2021autor: Roman Włodarz

Czy muszę być podczas szacowania szkód łowieckich? Kogo mogę wyznaczyć w zastępstwie? Kto tworzy zespół szacujący szkody łowieckie? – oto pytania zadawane redakcji Agrarlex.

Z artykułu dowiesz się

  • Kto wchodzi w skład komisji szacującej szkody łowieckie?
  • Czy rolnik musi osobiście być przy szacowaniu szkody?
  • Jak upoważnić kogoś innego do obecności podczas szacowania?
Na gruntach rolnych niewyłączonych z obwodu łowieckiego oraz w płodach rolnych, szkody spowodowane przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny – zatem typowe szkody łowieckie – szacuje zespół składający się z: 
  • przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego; 
  • przedstawiciela dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego; 
  • właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda. Rolnik może wskazać osobę zastępującą.
Ze względu na utrzymywane od 2001 roku moratorium na polowania na łosie, szkody spowodowane przez ten gatunek zwierząt w uprawach i płodach rolnych szacuje przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). Adresy RDOŚ – kliknij tutaj.

Obecność rolnika podczas szacowania?

Uwaga: dla skutecznego szacowania nie jest wymagana obecność podczas szacowania przedstawiciela ODR oraz właściciela albo posiadacza gruntów rolnych. W praktyce szacowanie może samodzielnie przeprowadzić przedstawiciel Koła Łowieckiego, pod warunkiem dopełnienia obowiązku prawidłowego zawiadomienia rolnika i ODR o terminie szacowania. 

r e k l a m a
Obecne przepisy nie określają kwestii pełnomocnictwa właściciela lub posiadacza gruntu rolnego w procedurze szacowania szkód łowieckich. Zatem obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego (kc) o pełnomocnictwie (art. 98-109 kc). Pełnomocnictwo powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Wzór pełnomocnictwa – kliknij tutaj.
Roman Włodarz
Podstawa prawna: 
  • Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych
  • Prawo łowieckie z 13 października 1995 r. 
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Samorządy będą miały więcej czasu na ustalanie nowych obwodów łowieckich

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który daje samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Dzięki temu nie dojdzie do paraliżu działań myśliwych oraz rozlaniu się kolejnej fali afrykańskiego pomoru świń po kraju.  

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Żądanie zakazu polowania – porada od Agrarlex

Stop! Nie chcę już więcej, by na moim terenie polowali myśliwi. Robią więcej szkód, niż zwierzyna, której mają pilnować – i takie głosy spływają do redakcji Agrarlex. A zatem, jak przygotować zakaz polowania na swym gruncie?

czytaj więcej
Rolnik kontra policja

Twoje prawo do protestu cz. 4: sankcje karne

Ja rolnik – jakie mam prawo do protestu? Jakie akty prawne chronią moje prawo obywatelskie do wyrażania publicznie niezadowolenia? Jakie grożą mi kary? Oto pytania, które na kanwie jesiennych protestów z 2020 r. spłynęły do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.