Szkody łowieckie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Spadek dla małoletniego: od kiedy dziecko może zarządzać majątkiem?Nasza 16-letnia córka w testamencie po dziadku otrzymała mieszkanie w centrum Poznania. Po wspólnych rozmowach, postanowiliśmy sprzedać mieszkanie i kupić dom na wsi. Mamy pytanie do redakcji Agrarlex: czy możemy zatem dokonać sprzedaży mieszkania, a następnie kupna domu? 

Szkody łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Kto szacuje szkody łowieckie?

Czy muszę być podczas szacowania szkód łowieckich? Kogo mogę wyznaczyć w zastępstwie? Kto tworzy zespół szacujący szkody łowieckie? – oto pytania zadawane redakcji Agrarlex.

czytaj więcej
Zgłaszanie szkody

Szkoda całkowita: graniczne daty likwidacji uprawy a 2 rozporządzenia

Czy w przypadku wystąpienia szkody łowieckiej, w wyniku której uprawa wymaga zaorania, ustalone odszkodowanie obniża się o nieponiesione koszty zbioru? Na pytanie odpowiada Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

czytaj więcej
Podział obwodów łowieckich
WAŻNE

Co zalicza się do obwodu łowieckiego?

Przez moje pola przebiega granica pomiędzy obszarem włączonym i wyłączonym z obwodu łowieckiego. Do kogo mam więc zgłaszać szkody łowieckie? Co zalicza się do obwodu łowieckiego? – pyta redakcję Agrarlex Zbigniew M. spod Jeleniej Góry. 

czytaj więcej
Myśliwy na polu rolnika

Jak zablokować myśliwego, by nie szacował dla swego koła łowieckiego ?

U nas aż iskrzy pomiędzy rolnikami a kołami łowieckimi. Co gorsza, do szacowania koła kierują takich ekspertów, którzy wcześniej na oczy pola uprawnego nie widzieli. Czy rolnik może powstrzymać osoby wskazane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, by nie szacowała? – pyta Agrarlex rolnik spod Cedyni w woj. zachodniopomorskim.

czytaj więcej
Myśliwy na polu rolnika

Czy mogę wygonić myśliwych i zabronić polowań na mym polu?

Czy mogę zażądać wyłączenia swych pól z obwodu łowieckiego? Czy mogę zabronić myśliwym polowania na moich polach? Co mogę, a czego nie mogę w zakresie szkód łowieckich? – pytają rolnicy redakcję Agrarlex.  

czytaj więcej
Rolnik kontra myśliwy

Szkodliwe koła łowieckie: idzie czas Apokalipsy!

Izby rolnice chcą, aby to starosta sprawował nadzór nad kołami łowieckimi, co miałoby prowadzić do mniejszej liczby konfliktów między myśliwymi i rolnikami. Wnioskują także o zmiany w procedurze szacowania szkód łowieckich, tak by koła łowieckie musiał wywiązywać się z tego obowiązku. Czytaj w Agrarlex.

czytaj więcej
r e k l a m a

W jakim resorcie będzie leśnictwo i łowiectwo? Prezydent Duda podjął decyzję

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, która miała m. in. wprowadzić zmiany w resorcie rolnictwa i włączyć w jego skład gospodarkę leśną i łowiecką. Prezydent nie podpisze tej ustawy i skierował w tej sprawie pismo do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

czytaj więcej
Zwierzyna łowna

Szkoda łowiecka: tylko dzik, sarna, jeleń, daniel i łoś

Jaka zwierzyna wyrządza szkody łowieckie, za które można dochodzić odszkodowania?  – pytają rolnicy redakcję Agrarlex? 

czytaj więcej
Szacowanie szkód łowieckich

Koło odmawia szacowania wielokrotnego – czy słusznie?

Niektóre koła łowieckie po systematycznych zgłoszeniach szkód odmawiają kolejnych oględzin, twierdząc, że wykonuje się je tylko raz. Kto ma rację? – pyta Agrarlex rolnik z Wielkopolski. 

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Płoszenie zwierzyny: czy można strzelać z armatki hukowej?

Żerowanie zwierzyny leśnej i dzikiego ptactwa można ograniczyć przez używanie armatek hukowych. Czy takie urządzenie wymaga pozwolenia? Czy używanie zwykłych petard też wymaga zezwolenia? – pytają Agrarlex rolnicy z Dolnośląskiego.

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Żądanie zakazu polowania – porada od Agrarlex

Stop! Nie chcę już więcej, by na moim terenie polowali myśliwi. Robią więcej szkód, niż zwierzyna, której mają pilnować – i takie głosy spływają do redakcji Agrarlex. A zatem, jak przygotować zakaz polowania na swym gruncie?

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?

Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a